Honours Board

DAL CIELO

1st Diamond Stakes G1
2nd Sandown Guineas G2
2nd Star Kingdom Stakes
3rd Caulfield Guineas Prelude G3
3rd Karaka Million L

Xanadu

1st Windsor Park Plate G1
1st NZ Fibre Fresh NZTB S G1
2nd Waikato Draught Sprint G1
2nd JR & N Berkett Telegraph H G1
2nd Makfi Challenge S G1
3rd Windsor Park Plate G1
3rd NZ Fibre Fresh NZTB S G1
2nd Waikato Stud Foxbridge Plate G3
3rd Waikato Stud Foxbridge Plate G3

Xanadu

Xanadu

HARD MERCHANDIZE

1st Sacred Falls Hawkes Bay Guineas G2
1st John Turkington Forestry Castletown Stakes L
3rd James and Annie Sarten Memorial G2

Sixty Seconds

1st Arrowfield Stud S G1
3rd NZ Derby G1

Philosophe

AJC Chairmans Hcp G2
3rd Sydney Cup G1

Shastri

1st Hawkes Bay Guineas G3
2nd Otaki Maori H G1
2nd Family Hotels G1
2nd Wellington Guineas G1

TIE ME DOWN

1st Christchurch Casino Spring Classic L
3rd Redwood Metropolitan Trophy L

Kays Awake

1st ARC Newmarket Hcp L
2nd Telegraph H G1
2nd Waikato Draught Sprint G1
3rd Telegraph H G1
3rd Waikato Draught Sprint G1

Gorky Park

1st VRC Andrew Ramsden S L
2nd VRC Derby G1

MARQUARDT

1st Snowhite Stakes L
1ST The Nivision L
3rd Yellowglen Sapphire Stakes G2
3rd Harrolds Tristarc Stakes G2

Monachee

1st Dunedin Gold Cup L

Dal Cielo

Image

Viadana

1st Manco Easter H G1
1st Fibre Fresh NZTBA S G1
1st NRM Sprint G1
1st Windsor Park Japan NZ Trophy G2
1st Eagle Technology S G3
1st Lion Red Plate L
2nd Captain Cook S G1
2nd Stella Artois Tauranga S G3
2nd Windsor Park Stud Japan Trophy G2
 

Rios

1st Wellington Guineas G2
1st ARC Boncrusher Stakes L
1st Feilding JC Anzac Handicap L
2nd STC Tulloch Stakes G2
3rd NZ Two Thousand Guineas G1 

Rios

Rios

Larrys Never Late

1st Sandown S G3
3rd Queensland Derby G1

ST EMILLION

1st OMF Stakes G3
2nd Hawkes Bay Gold Cup L

Sir Lovesalot

1st Shaws Wire Rope Sprint Te Rapa L

GRAZIA

1st Sacred Falls Hawkes Bay Guineas G2
1st John Turkington Forestry Castletown Stakes L
3rd James and Annie Sarten Memorial G2

Men At Work

1st STC Neville Sellwood L
3rd Metropolitan H G1

Regency Horse

3rd HKJC Chairman’s Sprint HK1

Rapid Kay

1st Mason Appliances L
3rd Captain Cook S G1
3rd Waikato Draught Sprint G1

Charlie Horse

3rd NZ Derby G1

Roman Emperor

1st AJC Derby G1
2nd Caulfield Cup G1

Viadana

Viadana

Pasta Post

1st ARC Easter H G1

All Roads

1st Windsor Park Stud Japan NZ International Trophy G2
2nd Rich Hill Mile G2

 

More Bountiful

1st HKJC Chairmans Trophey HK-2
2nd Mercedes Benz Classic Mile HK-1

IT'S TIME FOR MAGIC

1st O'Learys Fillies Stakes L

Keyarna Blue

1st Darley Laelia S L

Sir Lovesalot

Sir Lovesalot

Kekova

1st Listed Pioneer Farmers Wairarapa Breeders S L
1st D. Reynolds Electrical Great Easter S L

Can’t Keeper Down

2nd NZ Oaks G1

Aspinal

Aspinal

ROCANTO

1st Matamata Slipper L
2nd Manawatu Sires G1
3rd Diamond Stakes G1

Usanity

2nd Higgins Manawatu Classic G3

Roman Emperor

Roman Emperor

Dress Circle

1st Metropolitan H G1
2nd Ranvet S G1
3rd All Age S G1
3rd Metropolitan H G1
3rd Chipping Norton G1

SPANISH BAY

1st Singapore 3 Year-Old Classic G2
1st Saas Fee Stakes G3
3rd Singapore Guineas G1
3rd Singapore Jumbo Jet Trophy G3

Shadows Cast

1st Coupland's Bakeries Mile G2

Savvy Nature

1st Mitchelton Wines Vase G2
1st Newcastle Spring Stakes G3
3rd Spring Champion Stakes G2

Savvy Nature

Savvy Nature

Addictive Nature

1st Ming Dynasty Quality G3
3rd Stan Fox Stakes G2

Karla Brunei

1st Winter Cup G3

Aspinal

1st Lion Red Plate L
2nd Tradeback S G3
3rd NZB Insurance HB Guineas G2
3rd Hallmark Stud Newmarket Hcp L

Also the following GROUP/LISTED performers:

Magum G1, Nahema G2,Troubles G2, Crossing the line G2, Blonde Bombshell G2, LA Collina G2, Ciara G2, Dollarmation G2, Happy Kingdom Sgp-2, Hostwin Challenge G3, Bhandara G3, Spotswood G3, Eloa G3, Grand Dancer G3, New Yor Minute G3 (x3) Starkay, Queen of Zabeel L, Special Days L, Kudakulari L, Lotzatow L, Iguana L, Pachanga L, Innate L, Heapzatow L, Downswept L.

Excellent stallions

Ralph Fauvel, Masteron Owner/Breeder